GINOP_PLUSZ-2.1.1.-21-2022-00120
A kedvezményezett neve: HOFEKA Elektromos Ipari és Kereskedelmi Korlátolt Felelősségű Társaság – konzorciumvezető
Pannon Egyetem – konzorciumi tag
A fejlesztés tárgya, célja: A körforgásos gazdaság megvalósítását segítő gyors tesztpéldány készítési módszerek kifejlesztése
A szerződött támogatás összege: 599 142 510 Ft
Ebből az európai uniós támogatás összege: 342.841.402 Ft
A projekt tartalmának részletes bemutatása:
A projekt célja az új világítástechnikai trendeknek, és korunk kihívásainak megfelelő LED világítótest fejlesztés, gyártás megvalósítása.
A projekt keretein belül kifejlesztett, körforgásos gazdaságba illeszkedő világítástechnikai termékek egyedre szabottan előre jelzik az egyes komponensek élettartamának végét, csökkentve a közvilágításban kritikusnak mondható üzemszünetek időtartamát, minimalizálva az üzemeltetési és karbantartási költségeket. Az adott működési körülmények közötti, egyes világítótest egyedekre kellő pontosságú élettartam előrejelzést szolgáltató modellt a Pannon Egyetem Fény- és Színtan Kutatólaboratóriumával fejlesztjük ki a projekt keretében.
Az Ipar 4.0 irányelvek mentén megvalósuló világítótest fejlesztés lehetővé teszi a rövid határidejű, kis darabszámú, egyedi igényeket kielégítő vevői igények magas színvonalú kiszolgálását. Ennek érdekében a Hofeka Kft. házon belüli gyors teszteszköz fejlesztést valósít meg a teljes világítótest szintjén, tervezés, szimuláció, laboratóriumi vizsgálatok és 3D nyomtatás segítségével.
A Pannon Egyetem által kifejlesztésre kerülő rendszer segítségével a mai igényeket kielégítő térbeli fényeloszlások rövid idő alatt, nagy pontossággal tervezhetők. A tervnek megfelelő lencse tesztverziójának 3D nyomtatása segítségével órákon belül rendelkezésre áll, amelynek validációja fényeloszlás szintjén a Hofeka Kft. meglévő laboratóriumában, sugárkövetés szintjén a Pannon Egyetem laboratóriumában további néhány óra alatt történik meg. A projekt továbbá célul tűzi ki, hogy válaszol az intelligens világítás iránti igényekre is, IoT alapú, egyedileg fejlesztett szenzor és rendszerelemekkel. A jelenlegi közvilágítási szabvány lehetővé teszi a dinamikus világítási útosztály besorolást, így a valós idejű forgalmi információk alapján a közvilágítás sűrű forgalom esetén nagyobb megvilágítást biztosíthat, míg enyhe forgalom esetén jelentős energiamegtakarítás érhető el az adott forgalmi viszonyoknak megfelelő, szabványt kielégítő közvilágítás megvalósításával.
Különleges események esetén lehetőség van akár az érintett oszlopközben egyedi megvilágítás megvalósítására is, így a közvilágítás valós időben teljesen adaptálódhat az aktuális felhasználói igényekhez. Projektünk 2024-re innovatív, környezetbarát, a kor elvárásainak megfelelő és kihívásait magas színvonalon megválaszolni képes termék portfolió fejlesztését és gyártását teszi lehetővé. A projekt részeredményei a köz- és díszvilágításban, aluljáró és csarnokvilágításban jelennek meg, így az egész társadalom élhető, fenntartható és egészséges jövőjét szolgálják.
A projekt során megszerzett tudásanyag és innovációs képesség az egyéb, LED alapú világítástechnikai megoldásokban, valamint az egyetemi oktatásban, szakember utánpótlás képzésben is hasznosítható.
A projekt tervezett befejezési dátuma: 2025.03.21.